Aquapónia

By : | 0 Comments | On : marec 7, 2014 | Category : Záhrada

Kombinácia hydroponického pestovania a chovu rýb

Aquapónia je systém udržateľnej výroby potravín, ktorý kombinuje tradičnú akvakultúru (vodné živočíchy, ako sú ryby, raky a krevety v nádržiach) s hydropóniou (pestovaním rastlín vo vode), v symbióze. V akvakultúre sa odpadové vody hromadia vo vode, čo zvyšuje toxicitu pre ryby. Táto voda je vedená do hydroponického systému, v ktorom vedľajšie produkty akvakultúry sú filtrované rastlinami ako dôležité živiny, čím sa voda očistí a recikluje späť ku zvieratám. Termín Aquapónia je spojením slov akvakultúra a hydropónia.

Aquaponické systémy sa líšia svojou veľkosťou od malých vnútorných alebo vonkajších jednotiek až po veľké komerčné projekty s využitím rovnakej technológie. Väčšina systémov je sladkovodných, avšak existujú aj slané projekty, v závislosti na druhu vodných živočíchov a rastlín. Vývoj Aquaponics je v rannej fáze.

Základný aquaponický systém

Zdroj: Youtube

Aquaponics v skleníku

Zdroj:  Youtube

Ďalšie informácie o Aquapónii v skleníku: Bigelow Brook Farm

Aquaponické systémy využívajú vertikálne plochu, čím dosahujú maximálnu výnosnosť na štvorcový meter.

Zdroj:  Youtube

Aquaponics – Rob Torcellini – Connecticut

Rob Torcellini kúpil aquaponický systém za 700 dolárov. Začal mať problémy s komármi, preto umiestnil aquaponický systém do skleníka. Teraz má 10×12 stôp veľký skleník plný zeleniny a rýb. Rybie výkaly používa ako prirodzené hnojivo pre rastliny. Pesticídy a herbicídy by zabili ryby.

Zdroj: Youtube

Nevýhodou aquaponického pestovanie v slovenských podmienkach je zimné obdobie, ktoré sa však dá vyriešiť umiestnením aquaponiku do skleníka s vykurovaním.

Zdroj:  Aquaponie.

Share This Post!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>