Využitie organických hnojív

By : | 0 Comments | On : marec 10, 2014 | Category : Záhrada

Vieme, že v záhradke pri pestovaní rastlín nastáva odčerpávanie živín z pôdy a preto je nevyhnutné tento úbytok živín z pôdy nejakým spôsobom vyrovnávať. Źiviny do pôdy do davávame buď vo forme organických alebo priemyselných hnojív. Pretože pracujeme v biozáhradke, priemyselné hnojivá obmedzujeme a v plnej miere využívame organické hnojivá, ktoré slúžia na skvalitnenie a stabilizáciu pôdnej štruktúry, pozitívne ovplyvňujú vodný režim pôdy a zlepšujú obsah živín v pôde.

Organické hnojivá rozdeľujeme na hnojivá živočíšneho pôvodu a na hnojivá rastlinného pôvodu. Organické hnojivá živočíšneho pôvodu slúžia vačšinou na ovplyvňovanie chemických vlastností pôdy. Hnojivá rastlinného pôvodu využívame predovšetkým na úpravu fyzikálnych vlastností pôdy. Organické hnojivá živočíšneho pôvodu by sa mali pred použitím upraviť, resp. kompostovať, lebo v takejto forme ich rastliny lepšie znášajú. Hĺbka zapravenia závisí od kvality pôdy. V ťažkých a vlhkých pôdach ich zapracúvame plytko, v ľahkých pôdach zasa hlbšie.

Organické hnojivá živočíšneho pôvodu slúžia na úpravu fyzikálnych vlastností pôdy a dobré výsledky sú pri použití rašeliny a kôry z ihličnatých drevín (hlavne borovicová kôra, ďalej smreková kôra, vrchovisková rašelina, komposty, slama, upravené piliny a iné.

Keďže negatívne pôsobenie sústavného používania priemyselných hnojív nielen na kvalitu pôdy, ale i na kvalitu samotných výpestkov väčšinou poznáme, uvedieme stručný prehľad používaných organických hnojív, ktoré každý biozahradkár uprednostní pred ostatnými.

Kozí a ovčí hnoj

Slamnatý kozí a ovčí hnoj nie je bez predchádzajúceho kompostovania vhodný na rozhodenie. Znižuje sa tým jeho hodnota. Môže sa však zaryľovať k ovocným stromčekom alebo zelenine, znášajúcej hnoj (hlúboviny. uhorky, zeler). K týmto plodinám sa môže hnoj zapracovať priamo bez akejkoľvek úpravy.

Slepačí trus

Slepačí trus sa chemickým zložením vyrovná kvalitnému vyzretému kompostu. Čerstvý je však na hnojenie nevhodný, lebo je pálivý. Treba ho nechať vykvasiť v sude s vodou 10-15 dní pri pomere vody 1:10.

Holubí trus

Je najkvalitnejší, pretože holub má najkoncentrovanejší trus zo všetkých hospodárskych zvierat. Je tu však nebezpečie, že môže dôjsť k hromadeniu dusíka zberaných produktov Podobne ak0 slepačí trus ani holubí nie je vhodný na priame hnojenia – hnojíme ním až po vykvasení.

Zajačí trus – hnoj

Na použitie je zajačí hnoj najlepšie kompostovať. Môže sa však priamo použiť k ružiam. K ostatným druhom okrasných rastlín je potrebné premiešať ho so zeminou.

Popol z uhlia

Na zľahčovanie ťažkých, ílovitých pôd môžeme použiť popol z uhlia dvojakým spôsobom:

1.Priamym použitím popol rozhádžeme rovnomerne po povrchu pozemku a zapravíme do pôdy zakopaním. Dôležité je, aby sme neprekročili dávku na jednotku plochy. Pri prebytku by popol pôsobil škodlivo hlavne zlúčeninami síry alebo nadbytkom niektorých stopových prvkov. Na 1 m2′ nesmieme pridať viac ako 0,2 kg. t. j. na 1 ár maximálne 20 kg. Samotný popol nestačí na podstatné zľahčenie pôdy. Toto opatrenie je vhodné doplniť organickými hnojivami – hnojivom a kompostom.

2. Druhým riešením je využitie popola v kompostoch. Použijeme ho do 20 % objemu kompostových hmôt.

Popol z dreva

Najlepší je popol z dreva, ktorý obsahuje aj množstvo živín, a to 5 – 15 % P2O2, 8% draslíka, 25-40 % Ca, Mg a zlúčeniny síry. Pretože draslík je obsiahnutý vo forme uhličitanu draselného, ktorý by mohol poškodiť mladé korienky, rozhadzujeme popol na jeseň alebo cez zimu – najneskôr 14 dní pred sejbou alebo pred vysádzaním.

Kôra ihličnanov

Ako náhrada za ubúdajúcu rašelinu sa používa kompostovaná, alebo na malé kúsky drvená smreková alebo borovicová kôra. Kompost z nej dozrie za pol roka až rok. Kompost z nedrvenej kôry dozrie až za 2-3 roky. Kompost pripravíme zo 40-50% kôry, 15 % ornice, 10-15 % maštaľného hnoja alebo rašeliny, 5-10% močovky. Na 1 m3 hmoty pridávame 2 kg páleného vápna. Pri zrení kompostu nemá teplota pod povrchom prekročiť 60-70 stupňov. V opačnom prípade ho prelejeme vodou. Raz alebo 2 razy ho prehodíme. Drvená kôra sa používa aj na mulčovanie.

Biozáhradka.

Share This Post!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>