Jód v ľudskom organizme

By : | 0 Comments | On : august 23, 2013 | Category : Zdravie

Všeobecný nedostatok jódu v ľudskom organizme má vplyv na všetky funkcie organizmu. Nedostatok jódu poškodzuje všetky vnútorné orgány človeka, znižuje celkovú imunitu organizmu. Môže spôsobiť: neplodnosť, duševnú zaostalosť u detí, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a hyperaktivitu. S nedostatkom jódu v organizme súvisia poruchy sústredenia, spomalené reflexy, pocit chladu v končatinách, lámavé nechty, bolesti a kŕče svalov, suchá koža, zápcha, u žien poruchy menštruačného cyklu, problémy v tehotenstve a u mužov poruchy plodnosti. Nedostatok jódu sa ďalej prejavuje znížením IQ, poruchami učenia u detí, únavou, priberaním na váhe, sklonmi k depresiám, poruchami sexuálneho vývoja, nepriaznivo ovplyvňuje imunitu a vznik niektorých nádorov. Je zistené, že u ľudí trpiacich rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba.

Hlavná fyziologická úloha jódu je v tvorbe hormónov v štítnej žľaze /THYROXIN/ , ktoré plnia mnoho funkcií, ako napr.:

- podporujú okysličovacie procesy
- kontrolujú termoreguláciu organizmu
- vplývajú na psychický stav a fyzický rozvoj organizmu
- podporujú srdcovo – cievny systém, činnosť pečene a hypofýzy
- ovplyvňujú metabolické procesy
- posilňujú imunitný systém
- zabraňujú úbytku energie a pod.

Z toho vyplýva, že prísun jódu do ľudského organizmu musí byť pravidelný počas celého života. Všeobecný problém prísunu jódu v našej zemepisnej polohe je z dôvodu, že rastliny a pôdy strednej a východnej Európy neobsahujú dostatok jódu. Preto ako náhradné riešenie tohto nedostatku je možnosť ho nahradiť. Často nemajú ľudia ani podozrenie, že ich organizmu chýba jód a sú podráždení alebo naopak skleslí, rýchlo sa unavia, dlhšie sa zotavujú, trpia poruchami spánku, majú poruchy pohlavných funkcií, ľahko sa nakazia infekčnými chorobami a často vynakladajú veľa peňazí a času na liečenie lokálnych prejavov nedostatku jódu. Je zistené, že u ľudí, ktorí trpia rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba. 120 štátov priznáva, že deficit jódu je vážny problém na ceste k vytvoreniu zdravej spoločnosti, ktorý brzdí ich sociálny a ekonomický vývoj. Ak sa vám podarilo vyhnúť vážnym ochoreniam spojeným s deficitom jódu v organizme, ako napríklad struma, mentálna zaostalosť, impotencia, neplodnosť, následok nedostatku jódu pocítite v znížení imunity, hlavne v jarnom a zimnom období a tiež v znížení práceschopnosti, rychlej únave, poruchám spánku.j Väčšina z nás je každodenne unavená, stále väčšia časť žien po 30tke má „ženské problémy“ (cysty, nádory na krčku maternice, prsníkoch a vaječníkoch), osteoporózu, psychické problémy, už mladé dievčatá sú obézne a u mužov sa znižuje vek pri ktorom trpia  kardiovaskulárnymi ochoreniami, pankreatitídou, hepatitídou, rakovinou hrubého čreva a cukrovkou.

Rozhovor s Dr. Jozefom Vodným – biochemikom pátrajúcim po podstate príčiny ochorení

Prečo je v súčasnej dobe toľko metabolických ochorení a aký to má súvis so štítnou žľazou?
Začína sa to každodennou únavou, vypadávaním vlasov, kazivosťou zubov, rýchlejším priberaním na váhe (obezitou), neskôr sa objavia kardiovaskulárne ochorenia (vysoký krvný tlak, zlý krvný obraz, infarkt myokardu, mozgová príhoda), u žien sú to ženské problémy (poruchy menštruácie, cysty a nádory na prsníkoch, vaječníkoch a krčku maternice, predčasné pôrody a potraty) a zároveň s tým spojená osteoporóza, cukrovka,… U mužov sú to zápaly prostaty, sexuálne problémy a iné. Všetko toto súvisí s poruchami, hlavne hypofunkciou štítnej žľazy. Minimálne 90% ľudí, ktorí si našli niečo z tohto  zoznamu metabolických ochorení má dlhodobo značný deficit organicky viazaného jódu, ktorý je základným stavebným kameňom hormónu štítnej žľazy. Čím je záťaž organizmu (a to hlavne psychická – stres) vyššia,  tým viac je stimulovaná zvýšená syntéza hormónu štítnej žľazy (thyroxínu). To isté sa deje počas tehotenstva, choroby, fyzickej námahy, zlej stravy, užívania alkoholu atď. Keďže nám chýba stavebný materiál, štítna žľaza nedokáže vyrobiť toľko hormónu, na koľko bola daná objednávka z organizmu. No najväčšia zákernosť je v tom, že ochorenie začína oveľa skôr ako sa dá diagnostikovať. Preto je dôležitá prevencia. Narastaním každodennej stresovej záťaže, rýchlosťou myslenia, informačným tlakom médií (internet, televízia), potrebou zrýchlených reakcií na obrovský nával údajov z okolitého prostredia,  rodinných problémov, infikovaním sa v hromadnej doprave a v spoločenských priestoroch, pri zvýšenej fyzickej aktivite a sexuálnych stimuloch potrebuje organizmus veľkú psychickú mobilizáciu, čo nie je možné bez fungovania neuroendokrynnej sústavy a hlavne hormonálnej aktivity štítnej žľazy. Ekologicky podmienený jódový deficit neumožňuje realizáciu stavby (biosyntézy) životne dôležitých hormónov štítnej žľazy v dostatočnej miere. Každá bunka obsahuje veľké množstvo biochemických látok vrátane živín, ktoré môžu fungovať správne (ako orchester) len v prítomnosti hormónov štítnej žľazy, pod ktoré spadajú aj všetky ostatné hormóny. Predstavte si závod, v ktorom pracuje veľa ľudí a nemá ich kto riadiť – nastane chaos, ktorý môže vyradiť celý systém. Dostatok hormónov v krvi naznačuje zásobenosť organizmu a schopnosť dodať ho do bunky v každom okamžiku. Vysvetliť sa to dá pomerne jednoducho: ak zhorí drevo – vydá teplo. Tak sa stáva v značnej miere aj s hormónmi. Podobne naštartuje biochemický proces aj hormón, čím metabolicky zahynie.

Vráťme sa k otázke deficitu jódu.
V prvom rade takmer celý svet (okrem prímorských oblastí a niektorých výnimiek) žije v oblastiach s ekologicky podmieneným jódovým deficitom. V druhom rade varením, pečením, grilovaním a nesprávnou kulinárskou úpravou sa aj to malé množstvo organicky viazaného jódu ničí. A v treťom rade anorganická forma jódu (jodid draselný pridávaný do rafinovanej kuchynskej soli) môže pri nadbytočnej konzumácii skôr uškodiť.

Aký je rozdiel medzi organickou a anorganickou formou?
Anorganické formy jódu si musí organizmus veľmi ťažkými a komplikovanými enzymatickými procesmi prerobiť na organickú formu, zároveň anorganické formy sú aj konečným produktom metabolizmu jódu, ktorých nadbytok je nebezpečný a škodlivý.  Pre niekoho to isté množstvo môže vyvolať hypofunkciu a u druhého hyperfunkciu, v tom je jeho rizikovosť a nebezpečenstvo. Preto ak už niekto zmienený problém má, mal by sa vyhýbať nie len jodidovanej soli, ale aj nadmernej konzumácii morských rias.

Ako by ste charakterizovali štítnu žľazu a jej hormóny v hierarchii endokrinnej sústavy?
Hormóny štítnej žľazy sú nadriadené všetkým žľazám s vnútornou sekréciou ale aj všetkým enzymatickým procesom v organizme. Reguluje metabolizmus bielkovín, tukov, cukrov a minerálnych látok, procesy detoxikácie produktov metabolizmu, obnovenie buniek a tkanív a fyziologickú výkonnosť organizmu. Štítna žľaza je ako generálny riaditeľ všetkých stavebných, energetických, imunologických, reparačných a upratujúcich procesov. Keď zlyhá dirigent tak orchester začne hrať falošne a môže aj rýchlo dohrať. Tak je to aj v metabolizme, keď zlyhá štítna žľaza vznikajú defekty, cysty, nádory a všetky ochorenia, ktoré som spomínal. A čo je veľmi zaujímavé hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné aj za rýchlosť starnutia. Na laboratórnych zvieratách bolo dokázané, že sa im predĺžil život minimálne o 60%.

Viete nám trocha priblížiť tento mechanizmus?
Poviem to laicky. “Bez toho aby sa hormón nedostal do každej bunky v takom množstve ako si to bunka vyžiadala podľa vlastnej aktivity cez hypofýzu, v bunke sa nič nepohne alebo rýchlosť enzymatických reakcií bude pomalšia, to znamená, že enzýmy budú unavené, svoju prácu budú robiť pomalšie a s chybami. Tým sa produkujú strednomolekulové peptidy, ktoré sú zárodkom onkologických ochorení, pôsobia aj ako toxíny pre rôzne orgány. V skratke to poviem tak: na koľko percent nám funguje štítna žľaza na toľko isto percent budú využité všetky biologicky aktívne látky (minerály, vitamíny, atď.).

Dalo by sa to zhrnúť do jednej vety?
Ozdravením a normalizáciou funkcie štítnej žľazy organicky viazaným jódom, je možné odstrániť príčiny všetkých horeuvedených ochorení. V súčasnej dobe sa väčšinou riešia (liečia) len dôsledky týchto ochorení. Výčet by bol veľmi zdĺhavý.

 

Kde získať tak potrebný jód?

Elementárny, molekulový jód sa viaže s nenasýtenými mastnými kyselinami organickou väzbou, prípadne vytvára menej pevné, takzvané rezonančné pí-väzby. Sú to priestorové rezonančné väzby dvojatómových molekúl elementárneho jódu v blízkosti dvojitých nenasýtených väzieb bez narušenia dvojitej väzby a vysýtenia mastnej kyseliny.

Organická väzba jódu je možná s akýmikoľvek nenasýtenými mastnými kyselinami. Podmienkou organickej väzby je prítomnosť aspoň jednej dvojitej väzby. Medzi mastné kyseliny tvoriace organickú väzbu patria mono- a poly-nenasýtené mastné kyseliny. Prírodnými zdrojmi polynenasýtených mastných kyselín sú rastlinné oleje alebo živočíšne tuky, napríklad rybí olej.

Najvyššiu kapacitu organicky viazať jód majú polynenasýtené mastné kyseliny obsahujúce 2 a viac dvojitých väzieb. Medzi najviac zastúpené polynenasýtené mastné kyseliny vyskytujúce sa v prirodzených tukoch patria omega-6: kyselina linolová (LA), omega-3: kyselina alfa-linolénová (ALA), eikosapentaénová (EPA) a dokosahexaénová kyselina (DHA).

Ryby ako potrava poskytujú tiež prirodzený zdroj organicky viazaného jódu aj keď v nižších koncentráciách. V tele rýb dochádza in vivo biologickými procesmi k organickej väzbe jódu na polynenasýtené mastné kyseliny telesného tuku alebo k organickej väzbe jódu na bielkoviny (rybie mäso). U rýb však prevažujú svojim obsahom anorganické soli jódu pochádzajúce z prostredia – morskej vody.

Rastlinné oleje alebo živočíšne tuky obohatené o organicky viazaný jód

Alternatívou k prirodzenému zdroju, rybám môžu byť rastlinné oleje alebo živočíšne tuky obohatené o organicky viazaný jód vytvárajúci jódované mastné kyseliny. Na rozdiel od prirodzených zdrojov – rýb môžu obsahovať podstatne vyššie koncentrácie organicky viazaného jódu využiteľné v prevencii a liečbe viacerých ochorení.

Tekvicový olej s organicky viazaným jódom

Tekvicový olej obohatený organicky viazaným jódom pôsobí antiproliferatívne a má vysokú biologickú dostupnosť jódu. Nevýhodou je že tekvicový olej je takmer výlučný zdroj omega-6 mastných kyselín, obsahuje menej ako 0,2% omega-3: ALA, biologicky minimálne využiteľnú omega-3 MK. Podľa viacerých štúdií prevaha omega-6 mastných kyselín vo výžive môže pôsobiť pro-zápalovo, podporovať zápalové procesy.

Rybí olej s organicky viazaným jódom

Rybí olej s organicky viazaným jódom má antiproliferatívne účinky, vysokú biologickú dostupnosť, je zdrojom pre tvorbu protirakovinových EPA-jódolaktónov s vysokou afinitou navodzovať apoptózu rakovinových buniek a involúciu – zmenšovanie, hypertrofiou zväčšeného, opuchom postihnutého tkaniva štítnej žľazy.

Organická väzba poskytuje vysokú biologickú účinnosť a vytváranie depozitov – zásob jódu v telesnom tuku a bunkových stenách.
Navyše rybí olej poskytuje výhodu protizápalového účinku omega-3 mastných kyselín. Omega-3 mastné kyseliny protizápalovým pôsobením podporujú protirakovinové účinky, oslabujú agresivitu nádorov a tvorbu metastáz,  pôsobia teda synergicky, spoločne, zvyšujú antiproliferatívne účinky organicky viazaného jódu.

Na prevenciu a výživovú suplementáciu jódu je vhodnejší jód viazaný organicky na rybí olej, nakoľko omega-3 mastné kyseliny sú celkovo vo výžive nedostatočne zastúpené.

Súhrn poznatkov

Organicky viazaný jód a molekulárny jód majú preukázateľné antiproliferatívne a protirakovinové účinky na rozdiel od anorganického jódu, ktorý tieto účinky nemá.

Tekvicový olej poskytuje jód viazaný organicky na prevahu omega-6 tukov. Je takmer výlučným zdrojom omega-6, prevaha omega-6 môže zvyšovať intenzitu zápalových procesov.

Rybí olej s organicky viazaným jódom poskytuje výhodu synergickej kombinácie antiproliferatívneho účinku organicky viazaného jódu a protizápalového účinku omega-3 mastných kyselín.

Na liečbu už prebiehajúcich rakovinových ochorení alebo na závažnejšie fibrocystické stavy sa odporúča doplnenie organických foriem jódu agresívnejšiou formou jódu – elementárnym jódom vo forme Lugolovho roztoku.

Aké množstvá organicky viazaného jódu obsahujú najvýznamnešie prirodzené zdroje?

Morské riasy obsahujú 1000 – 2000 mcg jódu v 100 g sušiny.
Morské ryby obsahujú v priemere 80-140 mcg organicky viazaného jódu na 100g potraviny.

Aká je odporúčaná denná dávka jódu?

Odporúčaná denná dávka jódu u dospelých je 150 mcg.

 

Zdrojt: http://clanky.ezofit.sk/2012/11/mate-problem-so-stitnou-zlazou-osteoporozu-skuste-organicky-viazany-jod/

http://clanky.ezofit.sk/2009/08/poruchy-stitnej-zlazy/

http://clanky.ezofit.sk/2011/04/vyznam-jodu-pre-ludsky-organizmus-a/

Share This Post!