Hmyzie hotely – Prezimovanie divých včiel

By : | 0 Comments | On : marec 7, 2014 | Category : Záhrada

Hmyzí hotely

Hmyzie hotely poskytujú domov pre opeľovače a regulátory škodcov. Upravené záhrady, trávniky a nedostatok mŕtveho dreva znamenajú menej stanovíšť pre voľne žijúce včely, pavúky, lienky a ďalší hmyz.

Niektoré druhy majú radšej vlhkejšie, iné suchšie prostredie (včely). Lienky napr. prezimujú v hromade suchých vetvičiek a lístia, ktoré možno poskytnúť v hmyzím hoteli. Je lepšie premýšľať dopredu, pre ktorý druh hmyzu je ktoré stanovište určené.

Divoké včely milujú priame slnko a ochranu pred poveternostnými vplyvmi, predovšetkým vetrom a dažďom. Divoké včely sú veľmi malé, mnohokrát nás nenapadne, že to včely sú. Väčšinou žijú samostatne, nie v úľoch. Divoké včely sú považované za rovnako dôležité ako čmeliaky či včely medonosné. Vzhľadom na ich osamelý život sú veľmi mierumilovné, neagresívny, veľmi zriedka použijú žihadlo. Viac než 30% druhov divých včiel zakladá hniezda v dreve. Hmyzie hotely by sa mal nachádzať v blízkosti kvetinových záhonov, divokých kvetov, kvitnúcich kríkov a stromov, aby boli pokryté potravinové potreby hmyzu. Uistite sa, že v okolí hotela je zdroj vody a hliny, včely totiž potrebujú blato ku hniezdeniu.

Prirodzeným nepriateľom lariev sú mravce, preto vyberáme miesto vzdialenejšie výskytu mravcov. Pre hotely používame tvrdé drevo, aby sa vyvŕtané otvory nezaplnili živicou a nehatia včely. Drevo používame bez chemických konzervačných látok. Používa sa pletivo ku krytu niektorých častí, aby vtáky nevyzobávali larvy a prezimujúci hmyz. Hotely staviame v čase, keď začínajú kvitnúť slivky a čerešne. Hotel orientujeme na juh, juhovýchod, východ, aby sa hmyzie boxy vykurovali na vychádzajúcom slnku. Hotel je treba umiestniť v lokalite, kde sa nepoužívajú pesticídy. Na hotel môžu útočiť datle a vrany, tiež je dobré vyháňať pavúky a odstraňovať pavučiny od vchodov do hniezda.

Hmyzie hotely

Hmyzí hotelyZdroj: http:// www.metrofieldguide.com/ hmyzu-hotely-rezidencie-a- ďalšie-byty /

Hmyzí hotelyFoto: Sarah Barker, Shrewsbury kvetinové výstavy
Zdroj: http://www.flickr.com/ photos/sarahgb/4888796282 /

Hmyzí hotely Hmyzie hotel Foto: Anne Crasey Zdroj: http://www.flickr.com/ photos/30888055 @ N04 / 6111812826 /

Hmyzí hotelyRybársky areál Überlingen, Bodamské jazero, Bavorsko http:// www.sav-überlingen.de/ wildbienenschutz.htm

Hmyzí hotelyHamburg, Nemecko http://insektenhotel24.de/ NKIH/alb2/Bild23.html

Přezimování divokých včelHeimanshof, Holandsko Foto: Bob Daamen http://www.flickr.com/ photos/47154738 @ N08 / 5660642355

Zdroj:  Hmyzie hotely – Prezimovanie divých včiel.

Share This Post!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>