Ako predchádzať zubným kazom
Kedysi dávno sedeli vo vlaku kupé starká, mladík a zopár ďalších ľudí. Mladík sa neustále chytal za líca. Jeho výraz tváre napovedal, že ho poriadne bolia zuby.
Ako čas plynul a mladík sa zdal byť na tom stále horšie a horšie, zrazu sa ozvala starká a následne medzi ňou a mladíkom prebehol tento rozhovor:
Starká: „Mladý pán, zuby vás bolia z toho, že robíte všetko naopak“, zašamrotala si popod nos starká.
Mladík: „Naopak? Čo robím naopak?“
Starká: „No, ráno keď sa osprchujete, tak si určite najprv uterákom utriete tvár a až potom ruky.“
Mladík: „No, áno, tak to robím. A čo je na tom zlé?“
Starká: „Čo je zlé? No predsa to, že to robíte naopak. Ak by ste si vždy utreli najprv ruky a až potom tvár, zuby by vás teraz neboleli…“
Pointa príbehu
Ak si po sprche najprv utriete tvár, tak súčasne pri tom, ako držíte v ruke uterák, si utriete aj ruky. Tie si potom už zvlášť neskôr neutriete, lebo sú už suché. A práve tu je jadro problému. Ani netušíte čo si tým vlastne spôsobujete…
Pri utieraní rúk sa tu vychádza z princípu akupresúrnych bodov. Ruka je po chodidlách druhé miesto na tele s najväčším počtom takýchto bodov. Každý z nich je spojený s niektorým vnútorným orgánom v tele. A následne každý orgán je nervovými a energetickými dráhami prepojený s niektorým zo zubov.
Dôkladným utieraním rúk si zároveň masírujete aj celú paletu akupresúrnych bodov. Tie následne posilňujú vnútorné orgány. No a tie spätne ovplyvňujú a utužujú vaše zuby.
Rovnaký efekt by ste dosiahli aj nie doslovným utieraním rúk, ale pravidelnou dennou masážou uvedených bodov na rukách.
Postup utierania rúk
1. Ruky si poutierajte dôkladne. Najprv jednu, potom druhú.
2. Pri tomto type utierania použite o trochu väčšiu silu v porovnaní s bežným utieraním. Cieľom nie je len utrieť vodu, ale zároveň vykonať masáž.
3. Jednej ruke venujte približne jednu až dve minúty. To stačí.
4. Utrite si najprv dlaň, potom chrbát ruky a následne každý prst, vrátane palca.
Tak a to je všetko. Robte to pravidelne každý deň a je veľká pravdepodobnosť, že zubára viac potrebovať nebudete. Prípadne ak, tak len na zákroky ako dentálnu hygienu raz za čas alebo opravu starých plômb.
Autor tohto článku už tento spôsob preventívnej ochrany zubov aplikuje 10 rokov a okrem výmen starých a zlomených blômb sa mu žiadne nové kazy neobjavili a ústna dutina sa mu teší z dobrej kondície.
Zároveň sem do článku vkladám ďalšie informácie, ktoré by Vás mohli zaujímať.
Diagnostika podľa reflexných zón
V našom časopise sa niekoľkokrát zdôrazňovala úloha ústnej hygieny. Je dobré vedieť, že to, v akom stave sú predovšetkým naše zuby a ďasná, hovorí o zdraví na úrovni energetickej a somatickej.
Počas čistenia zubov si zároveň masírujeme okolité ďasná, a tým aj reflexné zóny súvisiace s orgánmi vo vnútri tela. Preto je dôležitý význam kvality zubnej kefky. Nemali by sme zabúdať na jazyk, lebo aj na ňom sú veľmi dôležité reflexné zóny. Jeho hygienu môžeme zvýšiť pravidelným používaním zubnej škrabky, ktorá, žiaľ, zatiaľ u nás nie je veľmi rozšírená. Dobre ju možno nahradiť kávovou lyžičkou (nie však alumíniovou!). Ňou si niekoľkokrát zoškrabeme povlak z jazyka. Vyčistíme si tak chuťové poháriky – často krát zanesené zvyškami potravy – a odumreté nefunkčné bunky.
Skvalitní sa vnímanie chutí potravín a nebudeme musieť používať také veľké množstvo dochucovadiel typu “biele jedy” (soľ a cukor) či iných výrazných a zároveň škodlivých korenín (čierne korenie). Okrem toho si premasírujeme reflexné zóny vnútorných orgánov. Týmto spôsobom sa ráno pripravíme na nápor všedného dňa, večer na kvalitnú prácu energetických dráh trávenia.
Ako sme už spomenuli, naše zuby sú spojené s reflexnými zónami na ďasnách. V nich sú “zakorenené”, odrážajú teda stav energetiky tela. Z ich stavu vieme vyčítať aj konštitučný stav človeka. Ak považujeme človeka za bytosť “astrologickú”, zo stavu zubov sa dozvieme, aký je jeho emotívny svet, vzťahy, vitalita, schopnosť presadiť sa (o tom hovorí i charakter spodnej čeľuste: ak je výrazná a predsunutá, ide o typ bojovníka, jej nevýraznosť naznačuje slabšiu priebojnosť a agresivitu). O týchto veciach píše zaujímavo Michele Caffin, autorka útlej knižky “Co o nás prozrazují zuby”.
Vyššia kazovosť jednotlivých zubov a ich skupín nemusí teda naznačovať len horšie hygienické návyky a veľa cukrov v strave, ale aj problémy s energiou v meridiánoch. Blokácie v energetických dráhach sa odzrkadlia v kvalite a “obranyschopnosti” zubov. Nestačí teda iba dať si zuby do poriadku. Návštevu zubára by mala sprevádzať aj cesta do vlastnej psychiky a snaha pochopiť, kde môže byť chyba a čo je potrebné napraviť v živote.
(Na margo: okrem masírovania akupresúrnych bodov na ukazováku v oblasti okolia nechtového lôžka bližšie k palcu a medzi ukazovákom a palcom na dráhe hrubého čreva na tej ruke, na ktorej strane zub bolí, je najlepším prostriedkom na odstránenie bolesti zuba aplikácia krému Artrin na pokožku nad bolestivým miestom. Bolesť po relatívne krátkej dobe ustane, zápal má tendenciu vyliečiť sa aj bez použitia antibiotík. Návšteva stomatológa by mala byť samozrejmosťou.)
Mikrosystémy ucha sú priveľmi zložité, a preto sa im nebudeme podrobnejšie venovať. Napriek tomu je možné túto oblasť efektívne využiť v procese sebaozdravovania. Iste ste si všimli, že mnohí ľudia, ak nie sú si istí tým, čo hovoria alebo si na isté veci nevedia spomenúť, žmolia si ušný lalôčik. Podvedome tak robia reflexnú masáž hlavy a “masírujú” si mozog, ktorý sa odráža práve v lalôčiku. Ak končíte meditáciu alebo relaxačné cvičenia a dostávate sa do bdelého vedomého stavu, je dobre postupne si premasírovať ucho od “mozgu” cez chrbticu k vnútorným a vonkajším orgánom. Uvediete ich tak do plnej funkcie (teda od lalôčika, cez stred ušnice, okraje). Masírovanie ukončíte, keď je ucho teplé, prekrvené. Ucho máte “k dispozícii” neustále, prakticky si teda môžete celé telo premasírovať kedykoľvek. Prajem vám pri tom tie najpríjemnejšie zážitky.
Odporúčaná literatúra: Berger, K.: Akupresura – zbavte se bolestí; Jackson, A. J.: Oční znamení, Co prozrazují oči o zdraví; Růžička, R.: Akupunktura v teorii a praxi; Vělověr, J. S.: Irisdiagnostika, Diagnostika chorob z oční duhovky; Janča, J.: Alternativní medicína, etc.
Ďalšia odporúčaná literatúra: Tepperwein, K.: Skrytý význam choroby; Tepperwein, K.: Jsem z tebe nemocný; Dethlefsen, T., Dahlke R.: Nemoc ako cesta; Dahlke, R.: Nemoc Jako Řeč Duše; Dahlke, R.: Nemoc ako symbol, a i.
Autor: Mgr.Miroslav Kostelník
Zdroj: http://clanky.ezofit.sk/2010/01/diagnostika-podla-reflexnych-zon/#sthash.iMpbST8O.dpuf
Na základe týchto informácií o prepojení zubov s vnútornými orgánmi vytvorila firma Energy zubné pasty Biely diamant, Silix a Balsamio .

Zdroj: http://clanky.ezofit.sk/2010/01/diagnostika-podla-reflexnych-zon/#sthash.iMpbST8O.dpuf
Comment (1)